Gümüş Projeksiyon Perdeleri

Standard

Gümüş projeksiyon perdeleri genelde üç boyutlu projektörlerden görüntü almada kullanılan projeksiyon perdelerinde kullanılır. Bu kumaş reflektif özellikleri itibariyle yüzeyinden toplanan görüntüyü renk ve kontrast kaymalarından muhafaza etmektedir. Perde materyali olarak farklı üreticiler farklı tercihler yaparlar. Değişik bazı alaşımların daha iyi görüntü sonucu verdiği iddia edilir ancak bunlar büyük ölçüde deneyseldir ve ciddi biçimde kabul edilebilir olması için daha fazla test yapılması gerektir.

3 Boyutlu (3D) Projeksiyon Perdesi

Gümüş perde adını verdiğimiz özel projeksiyon perde sistemleriyle görüntü en net şekilde oluşturulur. Perde kumaşı gri renktedir ve renk ve zıtlık uyumsuzluklarını engelleyecek yapıdadır. İsterseniz manuel isterseniz motorlu/uzaktan kumandalı olarak satın alabilirsiniz. Ayrıca sabit kurulum mümkündür. En çok kullanılan aspect ratio 16/9 ve 4/3 ‘tür. Yaygın üç boyutlu perde ebatları 250×200 ve 300×200 cm olarak sıralanilir.

HD gümüş projeksiyon perdesi için Fiyatları kontrol edebilirsiniz ve hemen sipariş verebilirsiniz. Eğer herhangi bir konuda bilgi alma ihtiyacı hissediyorsanız lütfen bize telefon, e-mail veya kontakt formu vasıtasıyla ulaşınız.

PROJEKSİYON PERDESİ MOTORLU MU MANUEL Mİ OLMALI?

Standard

Bir projeksiyon perdesi sistemi elle (manuel) kontrol edilebilir. Bunun için kullanılan başlıca sistem storlu yaydır. Bu mekanizma perdenin alt kenarının ortasında yer alır. Böylece perdeyi aşağı yukarı kaldırabilirsiniz. İkinci bir manuel kontrol sistemi zincirli perdedir. Bu sistemde bir zincir perdenin sol veya sağında salınır.

Motorlu sistemde ise kontrol tamamen otomatiktir. Uzaktan kumanda ile perde aşağı/yukarı konumlandırılabilir.

Peki hangi durumda hangi sistem tercih edilmeli; manuel mi motorlu mu?

Motorlu sistem gerçek bir mekanizmalı projeksiyon perdesi tanımıdır. Uzun yıllar sorunsuz kullanılabilir. Çok az elektrik yakar. Özellikle perdeyi sıklıkla kullanıyorsanız motorlu tercihi daha uygun olur. Ebat büyürse ve perde uygulama alanı manuel erişimi zorlu kılıyorsa yine motorlu projeksiyon perdesi zorunlu olacaktır.

Manuel sistemin artısı fiyatının ciddi oranda daha düşük olmasıdır. Elektrik tasarrufu ise, HD Perde olarak kullandıgımız motorların verimli ve optimize olması neticesinde ihmal edilebilir kadar küçük düzeydedir.

Avrupa ve ABD’de artık standart olarak kabul edilen projeksiyon perdeleri motorludur. Türkiye’de ise halen storlu sistemler standart olarak kabul ediliyor. Bu dönüşüm bizde zaman alacaksa da nihayetinde gerçekleşecektir.

Özetle:

1. Daha az sıklıkla ve amatör/yarı-amatör maksatlarla, küçük ebatlarda projeksiyon yaparken — MANUEL:

2. Daha sık, profesyonel kullanımlarda ve geleceğe dönük uzun vadeli çözümler için— MOTORLU

 

 

 

Ev Projektörü İçin En İYİ 9 Model

Standard
Model Epson PowerLite Home Cinema 3020e 3M Mobile Projector MP410 AAXA P4-X Pico Projector Epson MegaPlex MG-850HD Projector Epson PowerLite Home Cinema 5020UBe Epson PowerLite Home Cinema 750HD NEC NP-M311W InFocus IN1144 Sony VPL-HW30ES
Çözünürlük 1920 x 1080 1280 x 800 854 x 480 1280 x 800 1920 x 1080 1280 x 800 1280 x 800 1280 x 800
Sistem LCD DLP DLP LCD LCD LCD LCD DLP LCoS
Kontrast 40000:1 2000:1 3000:1 320000:1 5000:1 3000:1 10000:1 70000:1
Aydınlık 2300 ANSI lumens 300 ANSI lumens 80 ANSI lumens 2800 ANSI lumens 2400 ANSI lumens 3000 ANSI lumens 3100 ANSI lumens 500 ANSI 1300 ANSI lumens
Zoom Optik Optik Optik Optik Optik Optik

PROJEKSİYON PERDESİ FİYATLARI

Standard

Bir projeksiyon perdesi sistemini projeksiyon cihazıyla beraber düşünmek yerinde olacaktır. Yani perde sistemin parçasıdır, bir aksesuarı değildir.  Bu nedenle ucuz olsun nasılsa önemli değil düşüncesini bir yana bırakmak gerekir. Normal bir uygulamada perde için ayıracağınız bütçe projektörün %10-20 civarına denk gelecektir. Uluslararası standartlar itibariyle 15% ideal kabul edilmektedir. Örneğin 4,000 TL’lik Epson marka bir cihaza aldınız, perde için de 400 – 800 TL harcamanız uygun olur. Elbette daha düşük seçenekler olabilir ama önerilen fiyat aralığı budur.

Projeksiyon perdesi fiyatına etki eden en önemli üç kriter: 1. Perde türü 2. Kontrol seçeneği 3. Ebat.

1. Perde modellerini inceleyiniz. Elbette arkadan görüntülü transparan projeksiyon perdesi  ve gümüş perde tamamen farklı sistemlerdir. Bu nedenle fiyatları çok farklıdır.

2. Perde manuel mi yoksa motorlu/uzaktan kumandalı mı olacak? Artık motorlu sistemler standart haline gelmektedir ancak halen storlu sistemler kullanılır.

3. Ebat.

Şimdi tüm bu kriterleri tablo olarak görebiliriz. Perde fiyatları 2013 yılı itibariyle 90 TL’den başlamaktadır.

 

Projeksiyon İçin Hangi Ölçü Uygundur?

Standard

Projektörler esasında iki parçadır. Cihazın kendisi ve perdesi. Projeksiyon cihazları en çok dikkat edilen unsur olsa da perde asıl görüntünün meydana geldiği alandır ve çok önemlidir.

Projektörünüz tamam, şimdi sıra perde seçmekte. Bu seçimde ilk aşama ölçüye karar verilmesi olacaktır . Perde ölçüleri için tabloya bakınız. Göreceksiniz ki her perde çeşidi için farklı ebatlar var. Peki  hangisi?

Her projektör belli bir miktar ışık yansıtır. Eğer görüntü alınacak alan büyürse parlaklığı da düşmeye başlar. Modern cihazların çoğu 2×2 metre ebatındaki perdeyi rahatlıkla doyurabilecek görüntü üretir. Projektörünüzün kalitesi belirleyici olacaktır. Ayrıca, odanın yüksekliği dikkate alınmalıdır. Ebat büyüyünce perdeyi manuel sistemle kontrol etmek zorlaşacaktır. O nedenle motorlu/uzaktan kumandalı kullanmak gerekebilir.